Schijfremblokjes vervangen en inremmen [How-to]
Het is van essentieel belang om de remmen van je racefiets of mountainbike goed te onderhouden. Bij schijfremmen is dit niet anders. Als je de bergen intrekt is het daarom aan te raden om je schijfremblokjes goed na te kijken. Je wilt in de afdalingen natuurlijk zo goed mogelijk kunnen remmen. Indien de blokjes versleten zijn of vuil zijn geworden, moeten ze vervangen worden. Na de vervanging moeten de schijfremmen ook ingeremd worden zodat de fiets weer optimaal remt. Hoe je dit het beste kunt doen lees je in deze blog.

Welke schijfremblokjes moet ik kiezen?
Wat de beste remblokjes voor je racefiets of mountainbike zijn, is heel persoonlijk. Je kan kiezen tussen zachte (organische/resin), medium (semi-metallic) of harde (metallic) remblokjes. Iedere soort heeft een compound gemaakt van een ander soort materiaal en heeft zo zijn voor- en nadelen.
Daarnaast verschilt het per soort hoe duurzaam de blokjes zijn. Hoe sneller de blokjes slijten, hoe minder duurzaam ze namelijk zijn.
Het doseringsvermogen van je schijfremmen wordt ook beïnvloed door welke schijfremblokjes je gebruikt. Het doseringsvermogen is de mate waarin je het remmen doseert. Dit betekent dat wanneer je de remmen hard inknijpt, je ook automatisch harder zult remmen dan wanneer je de remmen wat zachter inknijpt. Met een goed doseringsvermogen heb je dus veel meer controle over je schijfremmen.

Er zit ook een verschil tussen de remblokjes met betrekking tot de temperatuur die ze aankunnen. Zo kunnen bepaalde blokjes beter tegen de hitte die vrijkomt tijdens het remmen op lange afdalingen.
Omdat de blokjes van verschillende soorten materialen zijn gemaakt, zit er ook een verschil in de remkracht. Bepaalde soorten blokjes remmen krachtiger en kunnen de fiets dus abrupter tot stilstand brengen dan anderen. Daarnaast zorgt het ene materiaal ook voor een harder geluid tijdens het remmen dan andere materialen.
Een overzicht van de verschillende soorten remblokjes (zacht, medium en hard) en de voor- en nadelen kun je vinden in het onderstaande overzicht.
Zacht (Organisch/Resin) | Medium (Semi-metallic) | Hard (Metallic) | |
Materiaal | Organische materialen | Mix van organische materialen en metaal | Mix van organische materialen en metaal |
Duurzaamheid | Laag | Gemiddeld | Hoog |
Doseringsvermogen | Hoog | Gemiddeld | Laag |
Tolerantie hoge temperatuur | Laag | Gemiddeld | Hoog |
Remkracht | Hoog | Gemiddeld | Gemiddeld |
Geluid tijdens remmen | Weinig | Gemiddeld | Veel |
Wat heb je nodig voor het vervangen van je schijfremblokjes?

Als je je schijfremblokjes wilt vervangen, heb je nodig:
Belangrijke tips voordat je je schijfremblokjes gaat vervangen
- Zorg ervoor dat je de remschijven altijd even ontvet. Zowel bij het plaatsen van nieuwe blokken maar ook als je nieuwe remschijven monteert. Gebruik hiervoor een remreiniger op alcoholbasis en niet op benzine basis.
- Probeer zo min mogelijk met je handen aan de schijf en compound van de blokken te komen. Pak altijd de zij- of achterkant omdat je ze anders vies maakt door vet op je handen.
- Zorg wanneer je gaat sleutelen aan je fiets dat je altijd overal gemakkelijk bij kan. Een montagestandaard is hier ideaal voor.
Het vervangen van de schijfremblokjes
Benodigde tijd: 20 minuten.
- Wiel uit de fiets halen
Haal het wiel waarbij je de schijfremblokjes gaat vervangen uit de fiets door deze met een inbussleutel los te draaien.
- Schroef losdraaien
Haal het clipje van het uiteinde van de schroef af en draai het schroefje, ook wel de borgpen genoemd, op de remklauw los en haal deze eruit.
- Schijfremblokjes uit de remklauw halen
Als de schroef uit de remklauw is, kun je de schijfremblokjes er makkelijk uithalen.
- Gebruik de remblokspreider
Gebruik de remblokspreider en duw de zuigers terug zodat de remklauw iets meer ruimte krijgt voor de nieuwe schijfremblokjes. Zorg ervoor dat je dit recht doet zodat de zuigers niet beschadigd raken.
- Prepareren schijfremblokjes
Prepareer vervolgens de schijfremblokjes. Meestal worden deze blokjes geleverd met een veertje die je tussen de twee schijfremblokjes plaatst. Dit veertje zorgt ervoor dat wanneer je de schijfremblokjes in de remklauw plaatst, deze vanzelf naar de buitenkant worden gedrukt. Let op: bij diverse Shimano remblokken (en de spreidveer) zit een linker en rechter kant, aangegeven met L en R zowel op de blokjes als op de veer. Zorg dus dat je hier rekening mee houdt!
- Terugplaatsen schijfremblokjes
Plaats de nieuwe blokjes weer terug in de remklauw.
- Schroef terugdraaien
Als de remblokjes er goed in zitten kun je de schroef weer terugdraaien.
- Borgclipje bevestigen
Zorg dat de schroef er aan de andere kant weer goed uitkomt en plaats het borgclipje terug zodat alles goed blijft zitten.
- Wiel terugplaatsen
Plaats het wiel weer terug in de remklauw en je kunt weer veilig op weg.
Video van schijfremblokjes vervangen
Het inremmen van de schijfremblokjes
Als je de schijfremblokjes hebt vervangen dan ben je er nog niet. Om optimaal te kunnen remmen is het van groot belang om de blokjes goed in te remmen. Dit verhoogt de remkracht. Daarnaast verlengt het de levensduur van de schijfremblokken.
Wat gebeurt er met de schijfremblokken bij het inremmen?
De compound van je remblokken is gemaakt van een hars met daarin stukjes metaal of zachtere materialen zoals kunststof. Als je je remblokken inremt dan rem je niet alleen je remblokjes in, maar ook je remschijf. De remblokken en schijven werken optimaal samen als de remblokken een film achterlaten op de remschijven.
Deze film is afkomstig van de hars en metaal/kunstof die smelt onder hoge temperatuur bij het remmen. Ook zal de vorm van de remblokken zich aanpassen aan de remschijf. Het is namelijk heel gebruikelijk dat er een krasje of randje in je remschijf is ontstaan door eerder gebruikte remblokken.
Hoe kan je de schijfremblokken het beste inremmen?
Het is belangrijk om je schijfremblokken voor je eerste fietsrit goed in te remmen. Dit verzekert je van de meest consistente, stille en krachtige remmen. Het is van groot belang om dit te doen want als de fiets hard gereden wordt voordat de remschijven en schijfremblokken zijn ingeremd dan kan dit de remprestaties ernstig beïnvloeden. Dit kan resulteren in piepende remmen en/of een gebrek aan remkracht.

Er is geen eenduidig antwoord op de vraag van hoe je het beste kan inremmen omdat fabrikanten ieder hun eigen manier van inremmen van de schijfremblokken aanbevelen. Shimano beveelt bijvoorbeeld een andere manier van inremmen aan dan Hope. Daarom zullen we per merk uit leggen hoe je de schijfremblokjes het beste in kan remmen.
Shimano
- Versnel de fiets naar een snelheid van 32 km/u.
- Rem stevig en gelijkmatig tot je bijna stilstaat.
- Herhaal dit 10 tot 20 keer.
Sram/Avid
- Versnel de fiets naar een matige snelheid (circa 20 km/u), daarna stevig remmen tot je stapvoets rijdt. Ongeveer 20 maal herhalen.
- Versnellen van de fiets naar een hogere snelheid (ongeveer 32 km/u). Dan stevig en plotseling remmen tot je loopsnelheid bereikt. Herhaal dit ongeveer 10 keer.
- Laat de rem afkoelen voordat je aan je eerste rit begint.

Hope
- Ga een stukje fietsen met de rem zachtjes ingedrukt gedurende een periode van twee minuten.
- Kom aan het einde van die twee minuten langzaam tot een stop.
- Na deze twee minuten rem je wat harder om tot een stilstand te komen.
- Doe dit zo lang mogelijk tot je voelt dat de remmen goed werken en accuraat reageren.
Magura
- Versnel de fiets tot ongeveer 30 km/u.
- Rem stevig af tot de fiets volledig tot stilstand komt.
- Herhaal deze handeling 30 tot 50 keer.

Tektro
- Fiets zo hard mogelijk (25-30 km/u).
- Rem stevig af tot de fiets volledig tot stilstand komt.
- Herhaal dit 30 keer achter elkaar
Formula
- Fiets op een vlakke ondergrond met een snelheid van 30 km/u.
- Rem stevig tot de fiets volledig tot stilstand komt.
- Herhaal dit tenminste 50 keer.
Conclusie
Je hebt gezien dat het heel makkelijk is om je schijfremblokjes zelf te vervangen. Het is wel belangrijk dat wanneer je een nieuwe remschijf gaat plaatsen, je ook altijd nieuwe remblokjes moet plaatsen. Als je dit niet doet dan zullen de oude schijfremblokjes geen film achterlaten op de nieuwe schijf.
Als allerlaatste tip willen we je meegeven dat je altijd moet zorgen dat je een setje ingeremde remblokken van hetzelfde type als reserve achter de hand hebt. Zo heb je altijd de mogelijkheid om te wisselen als het bijvoorbeeld regent of voor een wedstrijd of marathon.
Opletten bij diverse shimano remblokken (en de spreidveer) zit een linker en rechter kant, aangegeven met L en R zowel op de blokjes als op de veer.
Bij mij lijkt er een 1 en een 2 op te staan en op het veertje niks. Shimano k04ti.
Klopt dat en welke is dan links of rechts? Of zie ik het niet goed?
Hey Edward,
Bedankt voor je toevoeging.
Ik geef het door aan de blogschrijver, lijkt mij goed om erbij te zetten.
Robbert|Mantel
Afgaande op de foto is rechtse remblok dus de zijde aan de buitenkant
Hey Peter,
Dat klopt, je moet het van bovenaf (alsof je op je zadel zit) bekijken.
Robbert|Mantel
Ik dacht dat ik het begreep. Als ik op mijn zadel ga zitten(normaal) dan is (L)INKS de zijde aan de buitenkant.
En rechts de ( zijde) aan de kant van de spaken. Of mis ik iets?
Mvg
Heey Teunis, Jij hebt het helemaal goed! Als jij inderdaad op jouw zadel gaat zitten dan zit de linker aan de buitenkant en de rechts zit aan de spaakzijde. Tyrone l Mantel
Dag Mantel,
Zo makkelijk als wordt beschreven om de schroef (borgpen) los te draaien ervaar ik het niet; het schroefje waarmee de blokken op hun plaats blijven wil met geen mogelijkheid loskomen. Kennen jullie een methode om de schroef alsnog los te krijgen
Hey Jos,
Vervelend dat de borgpen niet los wil komen.
Je zou het kunnen proberen met een haakse schroevendraaier, daarmee kun je wat meer kracht zetten.
Een beetje WD40 bij het schroefje spuiten kan er ook voor zorgen dat het wat makkelijker losgaat.
Succes ermee!
Robbert|Mantel
De remblokken kun je beter spreiden als de oude remblokken er nog in zitten. De kans op beschadigen is dan stukken kleiner. Dat spreiden kan dan ook met een grote platte schroeverdraaier.
Hey Richard,
Zoveel verschillende mensen, zoveel verschillende manieren.
ik doe het inderdaad ook op de manier zoals jij hem omschrijft en dan inderdaad met een schroevendraaier.
Bedankt voor je toevoeging/tip!
Robbert|Mantel
Hallo Robbert, bij mij zit het schroefje ook muurvast. Door het krachtzetten schroefdop zwaar beschadigd. Is er nog een mogelijkheid de schroef er uit te krijgen? Ben bang dat ik de gehele remklauw moet vervangen.
Beste Gerrit,
Is het inmiddels al gelukt? Zo niet dan kun je misschien even langs een Mantel filiaal gaan of een lokale fietsenmaker.
Wie weet valt er iets te redden!
Vriendelijke groeten,
Roos | Mantel
Waar moet L en R in de achterklauw voor ultegra. L links = buitenkant ? R Rechts kant wiel ?
IS er een probleem indien deze gewisseld worden ?
Goedemorgen,
Dat klopt inderdaad, links is de buitenkant en rechts aan de kant van het wiel.
Omdraaien zou ik niet aanraden, er zit een bepaalde draai/remrichting in de blokken verwerkt.
Draai je het om remt het wel maar met veel bijgeluiden.
Robbert|Mantel
Bedankt voor snelle antwoord. Dan lijk het me dat deze niet correct zijn geplaatst van in fabriek, Trek Emonda (fiets reeds 2 j en niet van bij jullie) . Volgens me staat de remblok L kant wiel en R kant buitenkant. Hebt u een foto van achterklauw met gemonteerde remblokken ultegra BR-R8070
Hier heb ik helaas geen foto van.
Maar even langskomen om het na te laten kijken mag uiteraard!
Robbert|Mantel
Na het monteren van de nieuwe remblokken zal de klauw meestal ook opnieuw afgesteld moeten worden. Doe je dit niet gaan ze aanlopen en geluiden maken. Dit stukje is niet beschreven in deze howto.
Kan ik L04c blokjes in 105 remmen plaatsen zijn beide G blokjes
Hey Bas,
Dat is inderdaad mogelijk als je de remmen van de R7000 serie hebt.
Robbert|Mantel
Zou mss ook interessant zijn om te weten hoe je ze moet afstellen, wanneer ze te dicht staan.
Beste Cis,
Dat is zeker een goede om mee te nemen in een blog! Bedankt voor de tip.
Als je er nu nog een vraag over hebt mag je altijd mailen naar service.nl@mantel.com
Met vriendelijke groet,
Roos | Mantel
Kan ik mijn L04C remblokken vervangen door K04S? Beiden zouden geschikt zijn voor BR-R8070 remklauwen, maar ze zien er wel erg verschillend uit.
Hallo Gunther,
Beide remblokken passen in jouw remklauwen. De L04C heeft een groter oppervlak met koelribben waardoor hij makkelijker warmte af kan voeren.
Verder zijn ze qua afmetingen en materiaal (Metalic) gelijk.
Sportieve groeten,
Boudewijn I Mantel
Dit was de tip die mijn schijven weer stil maakten!
Dank!
Hallo Pim, fijn dat je weer zonder lawaai je remmen kan gebruiken. Daar word je medefietser vast ook blij van.
Antoine I Mantel
Flinke workout dat inremmen
Hey Jos,
Je bent meteen opgewarmd om je nieuwe remblokjes goed te kunnen testen :)
Robbert|Mantel
Vraagje, ik had nieuwe remblokjes gemonteerd, shimano B03S, deze ongeremd, maar na 15km door het bos bij Hellendoorn compleet weggesmeten, 1 kant had geen regering meer, de andere kant was voor meer dan de helft weggesmeten. Het was wel nat en erg modderig. Maar hoe kan dat zo snel gaan?
Hey Martin,
Vervelend dat dat zo snel is gaan slijten.
Het kan gebeuren door verkeerde montage, niet goed ingeremd zijn, nieuwe blokken op oude schijven maar ook gewoon door slechte weersomstandigheden.
Voor het monteren van nieuwe blokjes schuur ik de remschijven altijd even (met gewoon fijn schuurpapier) dan merk ik dat de blokjes langer meegaan.
Robbert|Mantel
Dank voor het interessante artikel rond vervanging van schijfremblokjes ! Hoe kan ik zien wanneer de blokjes versleten zijn en aan vervanging toe ?
Hey Werner,
Om dat te zien zul je ze moeten demonteren, even schoonmaken en kijken hoeveel er nog op zit.
Als je het metaal van de achterkant (bijna) door het blokje heen ziet is het tijd om te vervangen.
Je kunt dit ook horen als je remt en je een metaal op metaal geluid hoort.
Robbert|Mantel
Hallo,
Ik heb erg veel last van piepende remmen bij het remmen, heb de blokken volgens de regels ingeremd, dan gaat het een tijdje goed maar dan begint het piepen weer. Ik maak de blokjes en schijven regelmatig goed schoon met remreiniger, maar ook dat geeft geen oplossing. Moet ik de blokjes en schijven wel reinigen??
Ik gebruik J03A resin blokjes.
Ik hoor graag wat ik kan doen om het te verhelpen.
Mvgrt, Ruud Woudstra.
Hey Ruud,
Vervelend dat je last blijft houden van piepende remmen.
Dit kan meerdere oorzaken hebben, dit hoeft niet altijd te komen door niet schone remmen.
Het kan zijn dat de schijf krom is, of niet goed gecentreerd.
Ik vind voor het schoonmaken het volgende artikel erg handig:
https://dynamicbikecare.com/nl/piepende-schijfremmen-oplossing/
Robbert|Mantel
Hallo Robbert,
Dank voor de link, ik maak mijn remmen en blokken ook op deze wijze schoon. Ik lees echter ook dat je dit na elke regenbui of schoonmaak beurt moet doen, geen probleem als je het maar weet. Wat ik niet lees is of je na het reinigen de remmen ook weer opnieuw moet inremmen? Of moet dit alleen bij nieuwe remblokken?
Mvgrt, Ruud.
Hey Ruud,
Het inremmen hoeft niet elke keer, dat is na de eerste montage nodig maar verder niet.
Tenzij je het een leuke intervaltraining vind, dan mag het uiteraard!
Robbert|Mantel
Op Insta staat: wanneer moet ik remblokjes vervangen? Deze vraag zie ik nog niet beantwoordt in dit artikel. Kan je datbtoevoegen?
Hallo Bart, er is geen gouden regel wanneer ze vervangen moeten worden.
Maar als je 0,5 mm remvoering hebt op het blokje moet je deze direct vervangen.
Het is verstandig om ze zo nu en dan te controleren en te kijken of de blokjes nog mooi egaal zijn.
Zijn ze vervuilt met olie dan is het ook verstandig om ze direct te vervangen.
Je wilt namelijk niet dat het olie in je schijfbrand.
Houd er ook rekening mee, dat de blokken met nat en vuil, sneller kunnen slijten.
Antoine I Mantel